010

Truuduse tamm Alatskivil

Konkursile esitaja

Alatskivi Vallavalitsus

Puu koordinaadid 

-

Puu lugu

Kaitsealuse looduse üksikobjektina 1957. aastal koos Alatskivi lossipargi, Punase allika, Hirveaia, Linnamäe ja Kalevipoja sängiga kaitse alla võetud Truuduse tamm kasvab Lossijärve ääres asuval kõrgendikul (Musumäel), endise mõisapargi alal.
Jutud selle puu kohta on enamasti truuduse, ustavuse ja suure armastuse teemadel. Rahvapärimuse järgi on jaaniööl selle tamme all antud truudusevanne murdumatu. Väidetakse ka, et tamme all antud mistahes muud lubadust ei saa enam murda. Uuemal ajal on noorpaarid ja pulmalised sagedasti siia tulnud ja tamme all on neile truudusekatse korraldatud.
Truuduse tamme nime kandva põlise hariliku tamme (Quercus robur) ümbermõõt on 420 cm ja kõrgus ca 25 m. Tamme vanus ei ole kahjuks teada.
Puu idapoolsel tüveosal on juba aastaid vääveltoriku (Laetiporus sulphureus viljakehad, mis viitavad tüvemädanikule. Samas suudavad põlised puud teinekord veel aastakümneid ka seennakkustega ja seest õõnsatena visalt vastu panna ning elu külge klammerduda.
Harilikud tammed on Eestis oma levila põhjapiiril, noorena külmahellad ning hilised lehtijad. Seepärast on tammede kasv siin suhteliselt aeglane, kuid nende eluiga võib soodsate kasvutingimuste korral ulatuda ka 700 aastani.
Tamme on tema võimsa kuju, kõva puidu ja pikaealisuse tõttu Eestis juba hallidest aegadest saadik pühaks peetud ning eriliselt hoitud. Tammeleht on Eesti looduskaitse sümbol, millega tähistatakse kõik meie kaitsealused loodusobjektid.

 

HÄÄLETAMISEKS VAJUTA SIIA!

 

Truuduse tamm AlatskivilTruuduse tamm Alatskivil