004

Tamme-Lauri tamm


Konkursile esitaja

Urvaste Vallavalitsus

Puu koordinaadid 

57° 55′ 2″ N, 26° 34′ 36″ E

Puu lugu

Mis on selles puus nii erilist, meie teame aga, kas ka teised seda teavad? Seepärast julgemegi öelda, et just meie armas ning auväärne Tamme-Lauri tamm vääriks kandma tiitlit „Eesti inimeste puu 2015“. Eesti jämedaim ja võimsaim puu asub Võrumaal, Urvaste vallas, Urvaste külas, endises Urvaste kihelkonnas.
Tamme-Lauri tamme kohta on teada mitmeid rahvajutte. Näiteks räägitakse, et puu läks kasvama Rootsi kuninga maa sisse löödud vehmrist ehk vankri aisast. Sarnaseid muistendeid võib kuulda mitme Eesis kasvava vana aj võimsa puu kohta. Tamme-Lauri tamm on kasvanud aastasadu, väidetakse, et tamme vanuseks võibolla 800 aasta ringis. Tamme-Lauri kõrguseks on mõõdetud 2001. aastal 16 meetrit ning ümbermõõduks 8,30 meetrit.
Räägitakse, et tamme kasvuhoog vaatamata oma vanusele pole siiani raugenud. Loomulikult pole tamm enam suurepärases seisusundis, see tekitab paljudes hirmu. Mis siis kui….?
Paarikümne aasta eest tehti meie tammele põhjalik remont. Aastatega oli tüvi seest pehkinud ning kardeti, et varsti ei jõua tüvi laiuvat ja võimsat võra enam kanda ja puu võib suurema tuulega murduda nii nagu juhtus see Pühajärve sõjatammega. Remondi käigus veeti puu sisemusest välja kaks autokoormat kõdu. Õõnsusesse, kuhu mahtunuks viis inimest ümber väikese laua näiteks kohvitama, ehitati tellistest, raudarmatuurist ja betoonist kunstsüdamik.
See toetab tüve ja võra seestpoolt. Vanadest oksa augudest tehti tuulutuskäigud, et tüvi seestpoolt enam ei kopitaks. Avaused kaeti metallvõrguga lindude eest, et neil ei tuleks tahtmist sinna pesa rajada. Tüve hargnemiskohta ehitati raudluuk, kui peaks olema tarvis pääseda tüve sisemusse kunstsüdamikku parandama. Kuna Tamme-Lauri tamme sisse on korduvalt välk sisse löönud , mida tõestavad ka puu tüves praeguseks kinnikasvanud lõhed, paigaldati puule lisaks piksevarras. Ehitusjäljed peideti nii oskuslikult, et vaid asjasse pühendatu oskab neid märgata.
Rahvasuu räägib, et puu oli pakkunud aastasadu varju ja kaitset karjalastele ja rändajatele. Samuti oli puu olnud lähedal elavatele lastele ka mängutoa eest. Siinse rahva suhtumine Tamme-Lauri tamme on olnud alati eriline. Selleski puus on usutud elavat vaim.
1939. a. teatas Axel Sinimets sõna-sõnalt järgmist: "Tamme seen arvatas elävät vaim, kes saat ümbruskonda õnnetust ja kurja, kuid vahel ka hääd. Temä seen om päämiselt tulevaim ning tä om Urvaste koolimaia jõba mitu kõrda palutanu. Nimi on tulnudki sõnast Laurits - tulejumal.
Ka tamme lähedal olevat talu om nakatu kutsuma Tamme-Lauriks." Seega elab vanarahva arvates tamme sees tulejumal Laurits. Tulejumala nimi on saadud katoliku Laurentsiuse nimest, kes suri Rooma riigis tulesurma.
Tamme-Lauri tamm on ja jääb Urvaste valla sümboliks, ka valla vapil on kujutatud Tamme-Lauri tamme kujund. Sama puud kujutati ka meie 10-kroonilisel rahatähel, mida kahjuks päris paljud noored inimesed peale euro tulekut seda enam ei tea.
Tamme-Lauri tamm on abivajajatel jõudu, näinud kümnete põlvkondade elu ning tunnistab meie, kui inimeste tegusid.
Tamme-Lauri tamme on pildistanud mitmed kuulsad fotograafid ning maalinud kunstnikud.

HÄÄLETAMISEKS VAJUTA SIIA!

 

Tamme-Lauri tammTamme-Lauri tammTamme-Lauri tammTamme-Lauri tamm