003

Peigmehe tamm Jüri alevikus


Konkursile esitaja

Rae Vallavalitsus

Puu koordinaadid 

 X:6580242,1, Y:551237,1

Puu lugu

Konkursile „Eesti inimeste puu 2015“ esitame kandidaadiks Jüri alevikus Lehmja tammikus paikneva Peigmehe tamme. Puud näevad igapäevaselt kõik inimesed, kes sõidavad Jüri alevikus Aruküla teel, sest see paikneb tee ääres.
Lehmja tammik on üsna tüüpilise hansa pärimuse järgi tekkinud kahest pulmarongist, kes teineteisele teed ei tahtnud anda ning taplema läksid. Ellujäänud pruut ja peigmees, pulmalised ja preester moondati karistuseks tammedeks. Räägitakse, et kui neid puid kirvega raiuda, tuleb tüvest verd. Rahvajuttude järgi tuntakse tammikus kolme nimelist puud: Pruut, Peigmees ja Peiupoiss. Kahte jämedamat puud otse maantee ääres nimetati Pruudiks ja Peigmeheks. Tee vastaspoolel asuvat eriti jändrikku tamme kutsuti ühe pärimuse järgi Kerjuseks, teise järgi Kirikuõpetajaks, kolmanda järgi Peiupoisiks.
Peigmees on tammiku vägevaim puu. Puu tervis on teiste ümbruse põlispuudega võrreldes tänaseni suurepärane. Tema tüve ümbermõõduks mõõdeti 1999. a. 445 cm, kõrguseks 18 m. Tüvi haruneb 3 m kõrgusel kolmeks. Pruut pandi kahjuks nõukogude ajal põlema ning hävis täielikult.

HÄÄLETAMISEKS VAJUTA SIIA!

 

Peigmehe tamm Jüri alevikusPeigmehe tamm Jüri alevikus